aneb hlavní město České republiky

Památky

 

Karlův most

Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Nahradil předchozí Juditin, stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Karlův most byl až do roku 1841, kdy byl dostavěn most císaře Františka I., jediným komunikačním spojením přes Vltavu v Praze (vyjma přívozů a brodů).

 

Trojský zámek

Trojský zámek stojí v bezprostřední blízkosti Vltavy a v jeho areálu se nachází několik hospodářských stavení, včetně konírny či vinotéky inspirované přilehlou vinicí svaté Kláry. Objekt zámku je obklopen rozsáhlou zahradou, již zdobí fontány, terakotové vázy, štukové prospekty a oranžérie s bustami

 

Rudolfinum

Novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha v Praze při pravém břehu řeky Vltavy. Od počátku víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály dnes slouží jako sídlo České filharmonie.

 

Kostel svatého Bartoloměje

Kamenný románský kostel sv. Bartoloměje vznikl na přelomu 12. a 13. století. Založil ho pravděpodobně pražský biskup Jan I.

 

Židovské město - Josefov

Původní Židovské ghetto bylo koncem 80. let 19. stol. coby chudinská čtvrť odsouzeno k „asanaci“. Je pojmenován po Josefu II., synu Marie Terezie, který v rámci svého osvíceneckého způsobu vlády jen velmi mírně perzekuoval židovské obyvatelstvo.

 

Zrcadlové bludiště na Petříně

Z venku připomíná miniaturní hrad, ale zevnitř je nekonečné. Jde o typický příklad petřínské magie, provozované zde ke konci 19. století Klubem českých turistů. Zrcadla propojená v důmyslný systém vytváří tunely napříč Petřínem a nafukují ho donekonečna.

 

PALÁC ŽOFÍN

Palác je od roku 1837 jedním z nejvýznamnějších center kulturního a společenského života. Stojí na stejnojmenném ostrově v blízkosti Národního divadla.

 

Lapidárium Národního muzea

Budova na Pražském výstavišti s největším specializovaným souborem české, převážně kamenné plastiky od raného středověku v 11. století až po 19. století. Název lapidárium je odvozen od latinského lapis - kámen.

 

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru

Kostel sv. Ludmily byl postaven jako novogotická stavba v letech 1888 – 1893. Je významnou dominantou Vinohrad. Stojí uprostřed hlavního vinohradského náměstí přesně v ose Jugoslávské ulice a na ni navazující Ječné takže je viditelný téměř až z Karlova náměstí.

 

Socha Karla Hynka Máchy na Petříně

Socha Karla Hynka Máchy na Petříně je dílem sochaře Josefa Václava Myslbeka a architekta Antonína Balšánka z let 1910 – 1912. Je zřejmě nejznámější a nejpopulárnější petřínskou plastikou. Právě Hynkův Máj symbolizuje Petřín jako místo jara a lásky.

 

Pražská Loreta

Položením kamene v letech 1626 byla zapocata historie poutniho mista.Poutní místo je koncipováno jako uzavřený komplex staveb kolem centrální Svaté chýše, s obdélným patrovým arkádovým dvorem. Dnešní kostel Narození Páně (na podélné ose) a dvě z kaplí (uprostřed sev. a již. křídla) byly v původním rozvrhu ze 60. let 17. století pouhými mělkými výklenky s oltáři. V současné době je zde překrásná sbírka liturgických předmětů, hlavně monstrancí. Zvonkohra poprve zazněla v roce 1695 a v současnosti se můžeme každou hodinu zaposlouchat do jejích tónů.

 

Židovský hrbitov

Starý židovský hřbitov fungoval pravděpodobně od roku 1439 do roku 1786. Na hřbitově je pohřbena řada významných osobností židovské komunity.

 

Pohled na Vyšehrad a vyšehradský tunel

Vyšehrad byl druhým centrem české státnosti a rezidencí 1. českého krále Vratislava II. plnil funkci ochrany pražské kotliny z jihu, a je mladší než Pražský hrad. Vyšehradský tunel je silniční tunel v Praze vedený skrz Vyšehradskou skálu, měří pouze 35 metrů a budován byl v letech 1903–1905.

 

Obecní dům v Praze

Průčelí Obecního domu, jenž je národní kulturní památkou a patří k nejvýznamnějším secesním stavbám v Praze. Nachází se v samotném centru Prahy, v těsném sousedství Prašné brány.

 

Kostel sv. Václava v Psychiatrické léčebně Bohnice

Kostel Sv.Václava byl postaven v roce 1914, nachází se v areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Postaven v secesním stylu. Jeho projektantem byl Václav Roštlapil. Např. zajímavé je i to, že na jeho stavbě se podíleli italští a francouzští váleční zajatci. Po slavnostním vysvěcení v roce 1919 byl předán do užívání věřícím nejen v léčebně, ale i v Bohnicích a širokém okolí. Katastrofou pro kostel sv. Václava byla padesátá léta 20. století, kdy s dalšími objekty areálu léčebny se stal stanovištěm protivzdušné obrany Prahy a přešel do správy ministerstva národní obrany. Svého znovuzrození se dočkal až v roce 1990. Byla zahájena i rekonstrukce. A v roce 1993 byl kostel 11. února nově vysvěcen. Využití kostela sv. Václava není pouze v pastorační terapii. Konají se zde pro veřejnosti adventní koncerty a v jeho prostorách jsou pravidelně slouženy mše.

 

Staroměstská mostecká věž Karlova mostu

Staroměstská mostecká věž je považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě. Nachází se v Praze-Starém Městě na Křižovnickém náměstí při vstupu na Karlův most. Je to gotická věž postavená spolu s mostem Petrem Parléřem.

 

Společenský pivovar pražských sládků

Na konci 19. století se spojilo 13 sládků z malých, těžko konkurenci odolávajících, pražských pivovarů a založili v roce 1898 v Braníku Společenský pivovar pražských sládků. Navázali na tradici chmelařství a pivovarnictví v této, kdysi samostatné obci.

 

Kostel svatého Cyrila a Metoděje (Praha, Karlín)

Patří mezi největší církevní stavby v Čechách. Byl zbudován v polovině 19. století a řadí se k nejvýznamnějším architektonickým památkám, které se dochovaly z tohoto období.Kostel je postaven ve stylu pozdně románské baziliky se silně převýšenou hlavní lodí a dvěma věžemi. Půdorys je rozdělený na předsíň, tři lodi a presbytář, který je zakončen apsidou.

 

Petřínská rozhledna

Rozhledna byla vystavěna pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891 jako volná kopie Eiffelovy věže v Paříži. Šedesát metrů vysoká ocelová konstrukce ukrývá dvě točitá schodiště s 299 schody.

 

Pohled na Rašínovo nábřeží a Vyšehrad

Rašínovo nábřeží leží na pravém břehu Vltavy mezi Vyšehradským tunelem a Jiráskovým mostem. Původně v této lokalitě vedla po upraveném břehu Vltavy komunikace staropražského Podskalí, kterou postupně nahradilo dnešní nábřeží.

 

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Velké Chuchli je pohledově dobře umístěná stavba na kopci mezi Velkou a Malou Chuchlí. Stavba vznikla v roce 1729 a byla obnovena v letech 1846 až 1849. V interieru je barokní mobiliář z doby výstavby. Sochy sv. Prokopa a sv. Ivana jsou od sochaře Jelínka, žáka Matyáše Bernarda Brauna, z roku 1729.

 

Rotunda svatého Martina

Rotunda sv. Martina je nejstarší zachovanou stavbou v oblasti Vyšehradu i na území Prahy. Byla postavena v poslední třetině 11.století. Zřejmě sloužila jako farní kostel vyšehradského předhradí. Vnitřní průměr rotundy je 650 cm, hloubka apsidy 220 cm a síla zdiva 95-97 cm. Nad portálem vytvořeným v pseudorománském stylu je zazděna dělová koule na památku pruského obléhání Prahy v r. 1757. Vchod byl původně na západní straně. Rotunda má na střeše tzv. lucernu, která je zakončena pozlaceným křížem s půlměsícem a sluncem.

 

Hrobka Slavín

Hrobka Slavín je součástí Vyšehradského hřbitova na východní straně. Celkem bylo až dodnes do Slavína uloženo 54 osobností. Kapacita hrobky není zcela vyčerpána. Z těch známějších jsou to například básníci a spisovatelé, herci, sochaři, malíři, operní pěvkyne, klavirista, architekti či vynálezci.

 

Úřad vlády České Republiky

Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. novobarokní budova rozkládající se na levém břehu Vltavy pod Letenskou plání. Dodnes známá pod názvem Strakova akademie, byla postavena v roce 1896. K vládním účelům byla určena poprvé za okupace, definitivně pak v roce 1945.

 


Václavské náměstí

Náměstí vzniklo již při založení Nového Města (1348) jako jeho centrum. Již v minulosti bylo využíváno pro obchodování s koňmi a dalšími komoditami. Dnešními dominantami náměstí, které je považováno i za symbol české státnosti, jsou především budova Národního muzea a sousoší sv. Václava a dalších patronů České země. Sv. Ludmily, sv. Anežky, sv. Prokopa a sv. Vojtěcha.

V roce 1918 zde byla vyhlášená samostatnost Československa. Původní název Koňský trh byl nahrazen současným názvem v roce 1848 na návrh Karla Havlíčka Borovského. Na počest schůze ve Svatováclavských lázních a na počest sv. Václava, patrona České země. Původně, od roku 1680, zde stávala jezdecká socha sv. Václava od Jana Jiřího Bendla. Současná socha sv. Václava od Josefa Václava Myslbeka sem byla umístěna v roce 1913. Bendlova socha byla přemístěna na Vyšehrad do Štulcových sadů. Václavské náměstí je jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy. Je obklopeno řadou historických domů. Ve střední části ho protíná tramvajová trať. Dopravní spojení je zajištěno i metrem.

Václavské náměstí

 


HRADČANY

Hradčany byly založeny nejvyšším purkrabím Hynkem Berkou z Dubé kolem roku 1320 jako samostatné poddané město. Tvořila ho v podstatě zástavba kolem dnešního Hradčanského náměstí, které sahalo až k dnešní ulici U kasáren a které bylo tržištěm. V roce 1375 město rozšířil o dnešní Újezd, Pohořelec a Nový Svět místopurkrabí Aleš z Malkovic. V roce 1420, v době husitských válek, Hradčany zničil požár. Zástavba byla obnovena ve 40. letech téhož století. Zástavbu tvořily především šlechtické paláce a kanovnické domy. V roce 1598 byly Hradčany povýšeny na královské město. 1.6.1784 byly připojeny k Praze. Hradčany dnes de facto tvoří soubor cenných historických a kulturních památek, z nichž nejvýznamnější je  Pražský hrad . Sídlo králů, císařů od roku 1918 sídlo prezidentů. Patří mezi nejnavštěvovanější a nejvyhledávanější lokality Prahy.

Hradčany -

 

MALÁ STRANA

Zástavbu Malé Strany dnes tvoří významné historické budovy, církevní stavby a zahrady. Sídlí zde obě komory Parlamentu České republiky (Sněmovna ve Sněmovní ulici, Senát na Valdštejnském náměstí.)a další významné státní, společenské a církevní organizace. Malá Strana je pro svou historii a dochované památky jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy.

Malá Strana

 

staré město

Na území Starého Města vznikaly osady již v době románské. Po roce 1320 bylo území této aglomerace obestavěno hradbami. Do tohoto území bylo zahrnuto i takzvané Havelské město, které leželo přibližně mezi Ovocným trhem a Železnou ulicí. Mělo své vlastní hradby a tržiště a ve 13. století splynulo se Starým Městem. V místě dnešní Havelské ulice býval tzv. Havelský trh, zvaný též Nové tržiště. V roce 1347 se na něm konala korunovační hostina Karla IV.

Při stavbě staroměstských hradeb byly do území města zahrnuty i některé přilehlé osady. V roce 1337 byla zřízena městská radnice a v roce 1348 zde byla založena univerzita. Vznikaly zde významné správní a církevní instituce. Za zmínku stojí Betlémská kaple, v níž kázal Jan Hus upálený 6.7.1415 katolickou církví. Na Staroměstském náměstí, centrem Starého Města, se odehrávala řada významných událostí spojených s historií Prahy a Českých zemí. K Praze bylo připojen v roce 1784.

Současnost Starého Města.

Staré Město je nejvýznamnějším pražským historickým městem. Je zde soustředěno velké množství historických, kulturních a církevních památek. Proto je také jednou z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších částí Prahy.

Staré Město

 

pražský hrad

Pražský hrad je nejvýznamnější kulturní a historickou památkou nejen Prahy, ale celé České republiky.V historii Pražského hradu jsou vepsány nejen dějiny České republiky, ale významnou měrou i dějiny Evropy. Nejvýznamnějším panovníkem, který zde sídlil, byl Karel IV.

Pražský hrad


 

 

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode