aneb hlavní město České republiky

Praha 21

Kdysi Oujezd, dnes Újezd nad Lesy je starobylá obec, dnes přináležející jako jedenadvacátá městská část k hlavnímu městu. Její historie sahá až do poloviny 3. tisíciletí př. n. l., o čemž svědčí mnoho archeologických nálezů zejména keramiky, kamenných nástrojů a hrobu, její novodobější historie pak spadá do 14. století, kdy patřila do majetku zderazského kláštera. Prvním známým majitelem Oujezda byl ale pan Vítek ze Švábenic, neboli Heřmanic, kterému patřila i ves Sibřina. Teprve on prodává ves klášteru, a ten později členovi bohatého pražského měšťanského rodu Rotlevů, který vlastnil i Koloděje. V r. 1401 se majitel mění znovu, tentokrát Oujezd připadne Dorotě a Alžbětě z Waldsteinů. Po bitvě na Bílé Hoře koupil celý kraj od Kostelce nad Černými Lesy až po Oujezd kníže Karel z Lichtensteinů, nicméně vesnice byla o dvacet let později zničena a vypleněna Švédy, konkrétně se tak stalo v roce 1645. Za své vzal i farní kostel sv. Bartoloměje, který tu stál už v roce 1350.

Lichtensteinové ovšem měli zájem na oživení obce, a tak roku 1783 do deseti dřevěných domků, které zde po švédské devastaci zůstaly, přestěhovali deset německých rodin. Jejich potomci se ale časem buď odstěhovali, nebo počeštili. Kostel byl definitivně zrušen a jeho zařízení, včetně dvou zvonů a obraz sv. Bartoloměje byly věnovány novému kostelu (kostel Povýšení sv. kříže) v Kolodějích. Ke Kolodějům byl přičleněn i Újezd, který v té době disponoval třinácti popisnými čísly.

Koncem devatenáctého století je v lese Fidrholci u trati zřízena železniční zastávka s názvem Jirna, později změněna na Jirny-Klánovice.

Ale teprve až počátkem dvacátého století se začíná obec více probouzet k životu – stěhují se sem lidé z Prahy, toužící po klidu a venkovském rázu, takže před první sv. válkou v r. 1914 už má obec osmdesát domů. Za první republiky, v roce 1921 je pak povoleno oddělení od obce Koloděje, vznik samostatné obce se datuje k 14. 8. 1921. K Újezdu se připojuje ještě osada Blatov (založena 1229) se třemi rybníky (Chobot, Slavětín a Nohavička) a nastává značný rozvoj obce. Stavějí se nové rodinné domy, upravují se silnice, chodníky, ves je elektrifikována, a vzniká zde potřebná kanalizace. Také hasičská zbrojnice a rybník vhodný ke koupání. O devět let později se otevírají první a druhá třída obecné školy v Kolodějích, i když zatím jen v pronajatém domě. Počátkem září 1934 je však už slavnostně otevřena obecná škola, jejíž název (Masarykova) nese jméno našeho prvního prezidenta. Ještě o něco později, v roce 1938 je postaven obecní dům, do kterého přibude měšťanská škola, obecní knihovna, poštovní úřad, Četnická stanice, byt pro učitele a velitele četnické stanice.
Ke kulturnímu rozvoji obce přispívají různé spolky a kulturní a politické organizace. V. r. 1937 je jich dvanáct, přibývají dva divadelní kroužky.

 Po 2. světové válce r. 1953 byla s Újezdem katastrálně spojena ještě obec Nová Sibřina, která s ním již dříve tvořila jeden celek. V roce 1974 se Újezd nad Lesy spolu s připojenými obcemi Běchovice, Klánovice a Koloděje stává součástí Prahy 9. V roce 1990 se z Újezda stává samostatná městská část, v roce 2001 vzniká zcela samostatný správní obvod Praha 21 s plnou státní správou, kterou úřad m. č. Praha 21, Staroklánovická 260, vykonává pro katastrální území Klánovice, Běchovice a Koloděje .

Dnešní Újezd nad Lesy je stále se rozvíjející obcí, kde v průběhu desetiletí vznikala a opět vzniká různorodá zástavba rodinných domků a vilek, v současnosti se zde buduje také polyfunkční centrum. Rozsáhlé lesy činí z této obce zajímavou přírodní lokalitu.

Zdroj informací: www.csu.cz, www.praha21.cz, www.zs-kl.cz

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode