aneb hlavní město České republiky

Praha 8

Rozmanitost Prahy 8 je tak velká, jak velká je samotná městská část. Každý si v ní může najít právě to, co je jeho srdci nejbližší: starý Karlín, který se po povodních probouzí do nové, výstavní podoby, a přesto připomíná dobu krinolín, více dělnickou Libeň, jejíž oprýskanou podobu měl tak rád jak Vladimír Boudník, tak Bohumil Hrabal, géniové, kteří tento kout Prahy tak proslavili, zrovna jako legendární Automat Svět. Ta je také nejstarší součástí města, k Praze byla připojena již 12. září roku 1901. V Libni rovněž sídlí Úřad městské části Praha 8, a to v Libeňském zámečku, který vznikl na konci 16. století na místě původní gotické tvrze z již 14. století. Dnešní rokokovou podobu získal v roce 1770 při přestavbě. Kromě toho, že zde sídlí již zmíněný úřad Prahy 8, je to oblíbené místo pro svatební obřady.

A co vilová Troja se zoologickou a botanickou zahradou, s vinicemi a úbočími svádějícími k procházkám? Ta se součástí tzv. Velké Prahy stala spolu s Karlínem, Bohnicemi a Kobylisy v roce 1922. Kdo ale dává před zvířaty a rostlinami přednost historii a umění, může zamířit místo do zoo do Trojského zámku, který je hned vedle a v němž se pořádají nejrůznější výstavy po celý rok. Kromě toho je možné posedět také ve vinárně sv. Kláry, kde se lze napít vína ze stejnojmenných vinic.

Více industriální podobu pak směle představují sídliště bohnické, střížkovské nebo i kobyliské, případně ďáblické, nicméně i tam lze nalézt kus historie a kouty, které připomínají doby krásné, ale i ty méně hezčí. Ač méně tradičním, ale přesto zajímavým místem pomyslné procházky pak může být například cesta na ďáblický hřbitov, jehož vznik se datuje rokem 1896 a neblahými událostmi mnoha epidemií cholery a neštovic, které si vynutily jeho vybudování.

O kráčející historii ale svědčí například i zatáčka na silnici pod libeňskou Vychovatelnou, ve které byl spáchán atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, po čemž následoval krutý nacistický teror v celých Čechách.

Výjimečnost Prahy 8 však spočívá i v tom, že se na jejím území nachází rovnou deset chráněných území, jejich rozloha čítá celkem pětatřicet hektarů. A tak kdo miluje procházky v přírodě, může se podívat na Velkou skálu, Prosecké skály nebo do Čimického háje, Bohnického údolí, na Okrouhlík nebo třeba do Jabloňky a všude najde krásnou divokou přírodu.

Jinou lokalitou už jsou pak Dolní Chabry a Březiněves, které uzavírají Prahu 8 na severních hranicích města. Dolní Chabry se součástí původního osmého obvodu staly v roce 1960 spolu s Ďáblicemi a Čimicemi, Březiněves následovala o čtrnáct let později.

Úřad městské části Praha 8 sídlí v ul. Zenklova 35,180 48 Praha 8, webové stránky jsou na www.praha8.cz. Tramvajové spojení k úřadu je na linkách 10, 14, 17, 24, 25.

zdroj informací: www.praha8.cz, www.dablice.cz , www.brezineves.cz, čsú, wikipedia

Symboly Prahy 8

Znak vychází z původního znaku města Libně, který byl používán v období od povýšení Libně na město do jejího připojení k hlavnímu městu Praze.

 

Znakem městské části je polcený štít.

 

V pravém (heraldicky levém) červeném poli je hradební zeď s otevřenou bránou, z níž vyniká obrněná paže držící meč.

 

Levé (heraldicky pravé) pole je svisle rozděleno. V levé červené a zlatě orámované části je uvnitř korunovaná iniciála „K“, která odkazuje na císařovnu Karolinu Augustu, manželku rakouského císaře Františka I, za jehož panování Karlín jako první pražské předměstí v roce 1817 vznikl. Zbývající část je horizontálně rozdělena do čtyř pruhů modré, stříbrné, červené a opět modré barvy. Červená a bílá představují barvy českého znaku, dva modré pruhy by měly znamenat Vltavu a Rokytku, které městskou částí protékají.

Na štít je postavena hradební koruna, která odlišuje znaky měst od znaků šlechtických rodů.

přetištěno z www.praha8.cz

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode